Supras Core
O nás

Mentalita

Členství

Multimedia
Chorály

Video

Fotogalerie - nová

Fotogalerie - stará

Texty
Popisy

Prohlášení

Názory

Fanzin

Ultratýden

Materiál
Nálepky

Sektor

Vlajky

Obouruče

Oblečení

Koláže

Ostatní

Hledat
 
v článcích
v novinkách
v hlavním menu
v diskusích

Supras Unisono
Název

Skupiny

Historie

Tifoteam

Odkazy
Slovan

Česko

Zahraničí

Návštěvnost


    Sponzor: Neomezený vládce?

Aneb proč "STOP BWIN"?

V poslední době jsem si ve svém okolí všimla určité bezhlavé nenávisti vůči našemu současnému nejviditelnějšímu sponzorovi - internetové sázkové kanceláři bwin. Neprozradím žádné tajemství, když řeknu, že mně osobně tato firma docela leze krkem. A proč? Zkrátka proto, že je prototypem upřednostňování komerčních zájmů bez jakýchkoliv ohledů. A náš klub v honu za každou korunou tlaku tohoto giganta podléhá až příliš snadno... Na tomto místě by někteří škarohlídi mohli namítnout něco v duchu: "Jsi naivní, fotbal je business jako každý jiný a sponzoři jsou potřeba, protože bez prachů to nejde. Tím, že jsi proti sponzorovi, jsi proti klubu."

Sponzor bez respektu
Tak nejprve: Fakt, že se dnešní fotbal točí hlavně kolem peněz mě sice netěší, ale nepopírám ho. Stejně tak se ale kolem peněz, dnes točí vše - včetně věcí, které by neměly (ano, mluvím např. i o korupci ve fotbale). Úloha peněz funguje na principu toho, že se něco koupit dá (třeba rohlík) a něco ne (třeba policajt, politik, nebo výsledek sportovního utkání - ha, ha). A kam patří fotbal? Fotbalové kluby jsou na jedné straně právními subjekty, nejčastěji akciovými společnostmi a tím tedy jako podniky podléhají zákonům trhu. Ale kolem nich se nakupuje také taková prazvláštní atmosféra (dnes tak opomíjená a pokud možno utlačovaná) a to ve dvou základních bodech:
Prvním je idea sportu. Sportu, jehož základním rysem je spravedlivá a rovná soutěž. Koho by bavilo chodit na takový sport, v němž by bylo dopředu jasné, kdo vyhraje, protože jeden měl "lepší kontakty"?
A tím druhým aspektem je... no pracovně bych to nazvala "vášeň". Kolem kolektivních sportů a obzvláště kolem fenoménu fotbalu se vždy seskupovaly skupiny příznivců a sympatizantů. Chcete-li fanoušků. A zvlášť u těch, jejichž vztah k určitému kolektivu byl nejsilnější se začala vytvářet určitá identifikace. A s čím se takový fanoušek od srdce mohl identifikovat? Hráči, trenéři, funkcionáři se mění a co zůstává? Barvy, název, stadion, fanoušci. Pak se nedivte, že když se někdo zamiluje např. do fialovobílé Austrie Salzburg, založené roku 1933 a během mrknutí oka před ním stojí červenomodrobílý Red Bull Salzburg since 2005 a kolem hřiště kdysi tradičního klubu pobíhá skupina "toreadorů" navozující dojem býčích zápasů, že si najednou někdo řekne - tohle už není klub, který jsem miloval. Identifikace se prostě vytratí. A pro většinu nejvěrnějších je prakticky nemožné, najít si lásku jinou. (Pro připomenutí hrůzného a v rozsahu komercializace naštěstí stále ještě ojedinělého případu Austrie Salzburg mrkněte na tento článek). Kdyby vás zajímalo jak to dopadlo, tak zhruba takto: Velké plány vedení Red Bullu o válcování Evropy se stále nějak ne a ne naplnit (a tak se začíná bohužel uvažovat o převzetí některého německého klubu). Red Bull je v současnosti rakouská dvojka a nedávno od tradičního klubu Rapid Vídeň doma dostal sedmičku - velké zadostiučinění pro všechny aktivní fanoušky respektující tradice. Nejvěrnější fanoušci Austrie Salzburg si založili vlastní klub (znovuobnovili Austrii), který se za jejich hlasité podpory vysokými výhrami proklesťuje z nejnižších rakouských soutěží.

Slušný sponzor
Za druhé, nejsem proti sponzorovi jako takovému, pokud se chová "slušně". Co to ale ten "slušný" sponzor je?
Slušný sponzor je takový sponzor, který za své peníze žádá obvyklé služby (např. reklamy na stadionu, či na dresech) a nenarušuje přitom tradici klubu. Co vše patří do tradice klubu? Mezi ty nedotknutelné určitě název, barvy a rok založení. Mezi velmi důležité pak název, lokalita, či určitá srdeční charakteristika stadionu. Zkrátka vše to, na čem lidem milujícím klub záleží. Nabízí se také otázka: "A co když klub žádnou tradici, nebo žádné fanoušky nemá?" Co prostě není, to ani čert nebere. To je přece jasné každému, nehrajme si na nějaké "zásadové" moralisty. Ale to se o většině klubů na určité úrovni prostě říct nedá (a o padesátiletém, modrobílém Slovanu, dvojnásobném mistru ligy a vítězi českého poháru už vůbec).

A co u nás?
A co náš případ? Bwin se na stadionu U Nisy prezentuje opravdu dost - reklamy všude možně kolem hřiště, hlavní reklama na dresu. Až sem je vše v pořádku, nebo alespoň v mezích slušnosti. A jako sponzor je, myslím, vidět dostatečně. Smutné ale je, že náš slavný MODROBÍLÝ klub za sezonu nesehraje už ani jeden (!) soutěžní zápas v modrém. Doma fandíme borcům v bílém (zaplaťpánbůh) a venku ve žlutočerném... Argument, že venku to přece fanouškům vadit nemůže neobstojí. Ven jezdí právě fanoušci, kterým na těchto věcech záleží nejvíce! A osobně si myslím, že změna barvy dresů nadělá méně marketingového užitku, než fanouškovské škody (existují i takoví fanoušci, kteří slušné sponzory odměňují svou spotřebitelskou "přízní").
Situace ale není tak hrozná, jak by mohla být. Naštěstí stále zůstává "jen" u barvy venkovních dresů a sponzor si nezačal diktovat více. I proto, pokud řvete "STOPbwin!", uvědomujte si, že se sice jedná o údernou frázi, ale nevystihující úplně přesně to, co chceme říct. Nejde nám o to, aby bwin zastavil své sponzorské aktivity, nebo dokonce svou činnost, ale aby přestal s narušováním naší tradice! ...Nebo minimálně, aby se aspoň šlapání po tradicích našeho klubu nešířilo.... Mimochodem, mezi zkoušenými chorály je jeden (Modrobílá! Nikdy žlutočerní!), který se této tematice věnuje přesněji - je ale docela intonačně náročný, ale nebylo by od věci, kdyby byl slyšet...

Úloha klubů
Problém ale není jen v chování sponzorů, ale také v téměř sebezotročujícím postavení klubů. Získávání peněz dělá z klubových vedení otroky a ze strany sponzora kolikrát ani není potřeba většího nátlaku, aby se letitá klubová tradice mohla pošlapat.
Kluby v panickém strachu ze ztráty donátorů podnikají i různé "neplacené" (já bych je nazvala vlezdop*delské) aktivity navíc. Hráči ve sponzorských dresech se tak objevují na titulních stránkách bulletinů, kalendářů a různých jiných materiálů, aniž by za to klub dostal nějaký speciální příplatek. A pokud se proti výprodeji tradice ozvou fanoušci, nezřídka (zvlášť v zahraničí) bývají umlčováni jako nepohodlní škůdci symbiózy bafuňáři-sponzoři. To se u nás v Liberci naštěstí zatím neděje.

Zkrátka je třeba přestat se dívat (nejen) na celou situaci černobíle. Musíme zůstávat v realitě a kalkulovat se současnou situací a sílící komercializací fotbalu. Ale to neznamená, že se nesmíme prát za svá práva a klubové tradice!

STOP FOOT BUSINESS!


Autor : Tessie, čtené 1837x
Sobota, 29. Března 2008

FanzinLogin
Login:
Heslo:

Anketa
Myslíš si, že by Slovan měl brát na hostování kmenové hráče Jablonce? (1714 Hlasů)

Za žádnou cenu!
26%

Radši ne.
18%

Zas tak mi to nevadí.
18%

Jablonečáci, vítejte!
21%

Nevím.
16%

ChoreofondSoučasný stav choreofondu:
4.591 Kč

Top články
S.Core přiznává barvu!

Udine - Slovan 1:3 (Evropská liga 2013/14)

Slovan - Zürich 2:1 (Evropská liga 2013/14)

FC Zürich - Slovan 1:2 (Evropská liga 2013/14)

Riga - Slovan 2:1 (Evropská liga 2013/14)Copyright © 2008 Supras Unisono, All rights reserved.
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL