Supras Core
O nás

Mentalita

Členství

Multimedia
Chorály

Video

Fotogalerie - nová

Fotogalerie - stará

Texty
Popisy

Prohlášení

Názory

Fanzin

Ultratýden

Materiál
Nálepky

Sektor

Vlajky

Obouruče

Oblečení

Koláže

Ostatní

Hledat
 
v článcích
v novinkách
v hlavním menu
v diskusích

Supras Unisono
Název

Skupiny

Historie

Tifoteam

Odkazy
Slovan

Česko

Zahraničí

Návštěvnost


    Proč fandit i o přátelácích?

Po nedělní generálce mě napadlo zastavit se u této otázky, kterou si možná v kotli při pohledu na mlčící většinu a několik fandících "exotů" leckdo položil.

Nejdřív možná zkusím zmínit několik běžných odpovědí na opačnou otázkou - tedy: proč o přátelácích nefandit? V přáteláku prý vlastně o nic nejde, a tak není důvod se snažit. Navíc nás bývá méně než obvykle, takže by to stejně za moc nestálo. Navíc na takovém zápase obvykle nejsou ani žádní fans soupeře, takže není co řešit. Navíc fandění by snad mohlo odvést pozornost od sledování formy našich hráčů (aby se pak o to mohly vést "zasvěcené" spory po hospodách a na internetu). Tyhle argumenty samozřejmě nikomu neberu, ale jelikož sám tento postoj nesdílím, tak se pokusím uvést důvody, proč si myslím, že i při přáteláku by se v kotli fandit mohlo nebo dokonce možná i mělo.
V první řadě bych zkusil ten pohled otočit: Po hráčích přece taky chceme, aby hráli na 100% i v přípravných zápasech. Když tomu tak není, tak se nám to hned nelíbí. Ano, samozřejmě - oni jsou za své výkony placeni, zatímco my za návštěvu stadionu ještě platíme. Nikdo samozřejmě není nucen "zadarmo" namáhat své hlasivky nebo vůbec přijít na stadion. Ale od toho jsme fanoušci svého klubu, abychom mu při zápasech fandili. Proč prostě nejít v tomhle ohledu hráčům příkladem a sami předvádět to, co chceme i po nich - tedy 100% nasazení při VŠECH zápasech. Když si my "odvedeme" svoje, tím spíš to můžeme vyžadovat po nich. I když nás je v kotli třeba jen pár desítek, na poloprázdném a tichém stadionu by to bylo slyšet lépe než při lize. Mohli bychom tak ukázat (nejen) našemu týmu, že má naši bezmeznou podporu, bez ohledu na výsledek, soupeře nebo důležitost utkání. Navíc to lze vnímat i jako důkaz, že nejsme jen konzumenti fotbalové zábavy, ale aktivní a oddaní fanoušci svého klubu.
Jde také o to, nastolit v kotli určitý standard a v této souvislosti už nejde jen o přátelské zápasy. Pokud si lidi zvyknou, že do kotle se chodí posedět, pokecat s kamarády a fandění ve stoje je jen pro část lidí a ani v kotli to nebude zcela normální a běžné, tak to pak s jakoukoliv aktivitou a posuny k lepšímu můžeme zabalit. Při ligových zápasech posedává nemalá část kotle, při přátelácích už téměř všichni. Přitom by se všichni měli učit, že do kotle se chodí stát a fandit a to nás má odlišovat od zbytku stadionu. To má být naprostá samozřejmost, o níž není třeba diskutovat.
Pokud někomu není jedno, jestli se v kotli zpívá jen pár jednoduchých a všude používaných pokřiků, nebo jestli máme v repertoárů více nápaditých a zpěvných popěvků a chorálů, tak mu asi není třeba vysvětlovat, že novinky se nejdříve musí vyzkoušet a naučit, aby je znala aspoň část lidí v kotli a zbytek se to pak mohl naučit od nich. A jaká je lepší příležitost nacvičit novinky a dosud nezažité melodie a nápěvy než při přípravných zápasech, při nichž se nemusíme stresovat z tuhého boje o ligové body a nehrozí, že by nás při tom hosti překřičeli? Škoda, že jsme toho ani tentokrát moc nevyužili.
Navíc v neděli byl k aktivnějšímu přístupu k fandění další důvod. Sami víte, jak je to U Nisy se zákazem pyrotechniky. Když už se teď v létě po dlouhých vyjednáváních podařilo prosadit povolení aspoň na zápas s Aalborgem při oslavách klubových padesátin a "toleranci" pak následně ještě o jeden zápas prodloužit, byla by věčná škoda toho nevyužít. Pár lidí si dokonce dalo práci a během dvou hodin před zápasem ještě narychlo připravilo menší choreo, aby se ohně nepálily "jen tak". Jenže pyrotechnika sama atmosféru nevytvoří, je to a má být pouze její doplnění. A je celkem trapné, když je zapálení pyrotechniky jedinou aktivitou fanoušků při zápase. A že to tak občas někde vypadá...
A na závěr možná ještě jedna věc, která už je o mentalitě a přístupu a ne každý ji musí vnímat stejně: Fandění a vytváření atmosféry se samozřejmě dělá hlavně pro naše hráče, ale nemusí to být jen "povinnost", může dokonce bavit! Možná si teď někdo ťuká na čelo, ale stačí se podívat téměř kamkoliv za hranice, kde je běžné dělat kotel i při přípravných zápasech. Nejvýmluvnější asi bude na jednom videu ukázat, jak taky může vypadat atmosféra a fandění při bezvýznamném přáteláku, na který dokonce jelo několik stovek fanoušků přes 300 km. Aneb fanoušci Rapidu Vídeň při zimní generálce na Letné:
Autor : Tomik, čtené 1531x
Úterý, 29. Července 2008

FanzinLogin
Login:
Heslo:

Anketa
Myslíš si, že by Slovan měl brát na hostování kmenové hráče Jablonce? (971 Hlasů)

Za žádnou cenu!
25%

Radši ne.
18%

Zas tak mi to nevadí.
19%

Jablonečáci, vítejte!
22%

Nevím.
16%

ChoreofondSoučasný stav choreofondu:
4.591 Kč

Top články
S.Core přiznává barvu!

Udine - Slovan 1:3 (Evropská liga 2013/14)

Slovan - Zürich 2:1 (Evropská liga 2013/14)

FC Zürich - Slovan 1:2 (Evropská liga 2013/14)

Riga - Slovan 2:1 (Evropská liga 2013/14)Copyright © 2008 Supras Unisono, All rights reserved.
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL