Supras Core
O nás

Mentalita

Členství

Multimedia
Chorály

Video

Fotogalerie - nová

Fotogalerie - stará

Texty
Popisy

Prohlášení

Názory

Fanzin

Ultratýden

Materiál
Nálepky

Sektor

Vlajky

Obouruče

Oblečení

Koláže

Ostatní

Hledat
 
v článcích
v novinkách
v hlavním menu
v diskusích

Supras Unisono
Název

Skupiny

Historie

Tifoteam

Odkazy
Slovan

Česko

Zahraničí

Návštěvnost


    Co znamenalo choreo s nápisem Rapid a Slavia?

Choreo při prvním ligovém kole jednapadesáté sezony Slovanu asi nebylo na první pohled pro každého srozumitelné, svůj smysl a pointu přesto samozřejmě mělo...

Asi jediné, co je v historii libereckého fotbalu jednoznačné a bez debat, je fakt, že v roce 1958 vznikl náš Slovan spojením tehdejších klubů s názvy Slavoj a Jiskra. Více k tomu v magazínu Unisono č.8 nebo v nové knize o Slovanu. Fotbal, krátce i prvoligový, se ale v Liberci hrál i předtím (dokonce už od roku 1899), jenže jeho vývoj byl dost bouřlivý a trochu nepřehledný. Mezi ostatními týmy vynikaly především dva české kluby, mezi nimiž panovala velká rivalita. Málokdo si dnes asi dokáže představit, že na tehdejší liberecké derby chodilo někdy dokonce více diváků než na dnešní ligové zápasy. Tradiční názvy těchto dvou klubů byly právě Rapid a Slavia tak, jak se objevilo i na našem choreu. Přesto bude potřeba ještě krátké vysvětlení u obou:
Název Rapid se objevil v roce 1912 (tehdy ještě jako německý klub, ale se silnými českými vlivy), jeho barvy byly zelená a bílá. V roce 1922 byl klub už zcela počeštěn a hrál ve čtvrti Horní Růžodol. Rapid z názvu klubu zmizel až v roce 1949, kdy došlo ke komunisty nařízenému přejmenování na Koloru a později Lokomotivu a Jiskru. Ale v srdcích fanoušků to byl nadále Rapid. Proto tedy letopočet 1912-1958.
Druhý klub měl složitější historii. Vznikl v roce 1919 jako SK Liberec. Ale už od začátku hrál po vzoru Slavie v sešívaných dresech s modrou hvězdou na srdci, protože klubové barvy byly modrá a bílá. V roce 1933 pak do názvu přibylo slovo Slavia, a to z toho důvodu, aby nedocházelo k záměně s německým RSK (Reichenberger Sport Klub). V témže roce získala Slavia nelukrativní pozemky na místě dnešního stadionu U Nisy (tehdy s názvem Pod Chudobincem), kde se ale nejdříve musely odstřelit a odvézt tuny skalního masivu. Za druhé světové války české kluby fungovat nemohly, ale hned po válce obnovily svou činnost. Za dob komunistické diktatury potkalo tehdy módní přejmenovávání i libereckou Slavii a po několika změnách se pod názvem Tatran v roce 1956 sloučila se Slavojem, který vznikl na povel tehdejšího režimu teprve tři roky předtím.
Mezi hráči i fanoušky obou těchto klubů panovala dnes už nepředstavitelná rivalita a ani jedni v roce 1958 vůbec nebyli nadšení z toho, že by se snad měli slučovat v jeden klub! K tomu i přes aktivní odpor z řad fanoušků ale nakonec došlo, a tím se začala psát nová etapa fotbalu v Liberci - etapa Slovanu. Ten si srdce příznivců někdejších Slavie i Rapidu získával až s postupem času.
Naše choreografie měla právě v roce, kdy náš klub slaví padesáté narozeniny, vzdát hold našim dvěma předchůdcům, bez jejichž zániku by Slovan nevznikl. I když by bylo možné uvádět i jiné roky (a jiné názvy), my jsme zvolili ty tradiční, i když se v době sloučení už z donucení několik let oficiálně jmenovaly jinak (Jiskra a Slavoj).
Snad jsme u pamětníků důchodového věku nevyvolali příliš vzpomínek na tehdejší spory a nenávisti mezi zarytými klubisty obou libereckých oddílů a nerozhořely se pak na tribunách a později v hospodách hádky, o jaké v době, kdy v Liberci nebyl jen jeden velkoklub, nebylo nouze... Že toto choreo vyšlo zrovna na zápas s pražskou Slavií, je pouze vtipná shoda okolností, ale aspoň si fanoušci hostů měli s čím lámat hlavu...
Autor : S.CORE, čtené 5766x
Pondělí, 4. Srpna 2008

FanzinLogin
Login:
Heslo:

Anketa
Myslíš si, že by Slovan měl brát na hostování kmenové hráče Jablonce? (1728 Hlasů)

Za žádnou cenu!
26%

Radši ne.
18%

Zas tak mi to nevadí.
18%

Jablonečáci, vítejte!
21%

Nevím.
16%

ChoreofondSoučasný stav choreofondu:
4.591 Kč

Top články
S.Core přiznává barvu!

Udine - Slovan 1:3 (Evropská liga 2013/14)

Slovan - Zürich 2:1 (Evropská liga 2013/14)

FC Zürich - Slovan 1:2 (Evropská liga 2013/14)

Riga - Slovan 2:1 (Evropská liga 2013/14)Copyright © 2008 Supras Unisono, All rights reserved.
Powered by DEV web management system

DWMS13ACL