Proč fandit i o přátelácích?

Po nedělní generálce mě napadlo zastavit se u této otázky, kterou si možná v kotli při pohledu na mlčící většinu a několik fandících "exotů" leckdo položil.

Nejdřív možná zkusím zmínit několik běžných odpovědí na opačnou otázkou - tedy: proč o přátelácích nefandit? V přáteláku prý vlastně o nic nejde, a tak není důvod se snažit. Navíc nás bývá méně než obvykle, takže by to stejně za moc nestálo. Navíc na takovém zápase obvykle nejsou ani žádní fans soupeře, takže není co řešit. Navíc fandění by snad mohlo odvést pozornost od sledování formy našich hráčů (aby se pak o to mohly vést "zasvěcené" spory po hospodách a na internetu). Tyhle argumenty samozřejmě nikomu neberu, ale jelikož sám tento postoj nesdílím, tak se pokusím uvést důvody, proč si myslím, že i při přáteláku by se v kotli fandit mohlo nebo dokonce možná i mělo.
V první řadě bych zkusil ten pohled otočit: Po hráčích přece taky chceme, aby hráli na 100% i v přípravných zápasech. Když tomu tak není, tak se nám to hned nelíbí. Ano, samozřejmě - oni jsou za své výkony placeni, zatímco my za návštěvu stadionu ještě platíme. Nikdo samozřejmě není nucen "zadarmo" namáhat své hlasivky nebo vůbec přijít na stadion. Ale od toho jsme fanoušci svého klubu, abychom mu při zápasech fandili. Proč prostě nejít v tomhle ohledu hráčům příkladem a sami předvádět to, co chceme i po nich - tedy 100% nasazení při VŠECH zápasech. Když si my "odvedeme" svoje, tím spíš to můžeme vyžadovat po nich. I když nás je v kotli třeba jen pár desítek, na poloprázdném a tichém stadionu by to bylo slyšet lépe než při lize. Mohli bychom tak ukázat (nejen) našemu týmu, že má naši bezmeznou podporu, bez ohledu na výsledek, soupeře nebo důležitost utkání. Navíc to lze vnímat i jako důkaz, že nejsme jen konzumenti fotbalové zábavy, ale aktivní a oddaní fanoušci svého klubu.
Jde také o to, nastolit v kotli určitý standard a v této souvislosti už nejde jen o přátelské zápasy. Pokud si lidi zvyknou, že do kotle se chodí posedět, pokecat s kamarády a fandění ve stoje je jen pro část lidí a ani v kotli to nebude zcela normální a běžné, tak to pak s jakoukoliv aktivitou a posuny k lepšímu můžeme zabalit. Při ligových zápasech posedává nemalá část kotle, při přátelácích už téměř všichni. Přitom by se všichni měli učit, že do kotle se chodí stát a fandit a to nás má odlišovat od zbytku stadionu. To má být naprostá samozřejmost, o níž není třeba diskutovat.
Pokud někomu není jedno, jestli se v kotli zpívá jen pár jednoduchých a všude používaných pokřiků, nebo jestli máme v repertoárů více nápaditých a zpěvných popěvků a chorálů, tak mu asi není třeba vysvětlovat, že novinky se nejdříve musí vyzkoušet a naučit, aby je znala aspoň část lidí v kotli a zbytek se to pak mohl naučit od nich. A jaká je lepší příležitost nacvičit novinky a dosud nezažité melodie a nápěvy než při přípravných zápasech, při nichž se nemusíme stresovat z tuhého boje o ligové body a nehrozí, že by nás při tom hosti překřičeli? Škoda, že jsme toho ani tentokrát moc nevyužili.
Navíc v neděli byl k aktivnějšímu přístupu k fandění další důvod. Sami víte, jak je to U Nisy se zákazem pyrotechniky. Když už se teď v létě po dlouhých vyjednáváních podařilo prosadit povolení aspoň na zápas s Aalborgem při oslavách klubových padesátin a "toleranci" pak následně ještě o jeden zápas prodloužit, byla by věčná škoda toho nevyužít. Pár lidí si dokonce dalo práci a během dvou hodin před zápasem ještě narychlo připravilo menší choreo, aby se ohně nepálily "jen tak". Jenže pyrotechnika sama atmosféru nevytvoří, je to a má být pouze její doplnění. A je celkem trapné, když je zapálení pyrotechniky jedinou aktivitou fanoušků při zápase. A že to tak občas někde vypadá...
A na závěr možná ještě jedna věc, která už je o mentalitě a přístupu a ne každý ji musí vnímat stejně: Fandění a vytváření atmosféry se samozřejmě dělá hlavně pro naše hráče, ale nemusí to být jen "povinnost", může dokonce bavit! Možná si teď někdo ťuká na čelo, ale stačí se podívat téměř kamkoliv za hranice, kde je běžné dělat kotel i při přípravných zápasech. Nejvýmluvnější asi bude na jednom videu ukázat, jak taky může vypadat atmosféra a fandění při bezvýznamném přáteláku, na který dokonce jelo několik stovek fanoušků přes 300 km. Aneb fanoušci Rapidu Vídeň při zimní generálce na Letné:Tomik, xy@seznam.cz
Sthnut z Supras Core