Unisono č.9 - Úvodník

Srpen 2008.

"Dobrej je Turín, lepší je Milán, kdo je nejlepší? Libereckej Slovan!"

Tento náš (samozřejmě v nadsázce myšlený) popěvek vznikl ještě v době, kdy jsme si o soutěžní konfrontaci s evropskými velkokluby mohli leda tak nechat zdát. Dnes už za sebou máme nemálo pohárových zápasů (dokonce i ten zmiňovaný Milán jsme dokázali porazit!) a teď nás čekají další kapitoly účinkování Slovanu v pohárové Evropě. Začínáme na Slovensku, kde začala i legendární jízda v sezóně 2001/02, tak snad se na ni podaří navázat a vše neskončí hned na začátku jako loni.
Zatímco jiné české fanziny (bohužel) řeší existenční problémy, náš magazín vychází dříve než by asi většina z vás čekala. Materiálů a času bylo dost, a tak deváté Unisono spatřilo světlo světa už měsíc po tom osmém. Jubilejního desátého vydání bychom se ale měli dočkat v říjnu.
Ani tentokrát jsme nezapomněli na všechny obvyklé rubriky a témata a snad vám opět nabízíme i něco navíc. Teď už ale k věci: Jak to vypadalo při oslavách padesátých narozenin Slovanu a prvních zápasech sezony, se dočtete v popisech. Za co se utrácelo, to se dozvíte v rubrice Choreofond. Kalendárium zase shrne zápasy, které nás teprve v blízké budoucnosti čekají, a že jich nebude málo. Také se krátce zastavujeme u jedné nové vlajky a jednoho starého chorálu. V glose je věnován prostor názoru na našeho úspěšného extrenéra, toho času působícího v rudých službách. Klubová témata doplňuje obsáhlý rozhovor s kustodem Slovanu (nejen) o jeho profesi a nechybí ani další slovaňácké vyznání z těch několika, která jste nám sami poslali.
A co zahraniční materiály? I těch je víc než dost: Groundhopping nechá zavzpomínat na letošní, pro český tým neslavné EURO ve Švýcarsku (a Rakousku). Nejspíš vás zaujme i jeden (v našem plátku nezvyklý) článek původem z univerzity v Bordeaux, v němž se autor zabývá tamní ultra scénou, ale narozdíl od výkladů mnoha českých "expertů" jde o překvapivě střízlivý a netendenční text hodný pozornosti. Kromě toho si můžete pročíst historii dvou kotlů, sídlících shodně na jižní tribuně: konkrétně novodobý vývoj curyšské Südkurve (která si svými parádními akcemi v posledních letech získala velký respekt) a do vzdálenější minulosti sahající popis historických milníků Curva Sud, kotle italského AS Řím. Ultras tohoto klubu dali fanouškovskému světu mimo jiné i často zmiňovaný "ultra manifest", jehož vlastní překlad spolu s krátkým komentářem se také ještě vešly do tohoto vydání.
Několik zajímavých textů ale už teď máme v zásobě, takže se nemusíte bát, že by snad v příštích číslech měl evropský "rozhled" chybět. Stejně tak plánujeme i další rozhovory a články s klubovou tématikou. Jeden se nám dokonce podařilo připravit ještě krátce před uzávěrkou, a tak jsme se rozhodli přidat tentokrát jako bonus ještě čtyřstránkový rozhovor s naším úspěšným reprezentantem do devatenácti let, který jako jediný ze současného ligového kádru ve Slovanu působí už odmalička. Interview s Honzou Polákem nechalo toto deváté vydání našeho slovaňáckého fanouškovského magazínu narůst na čtyřiačtyřicet stran, jež si snad budete moct pročíst třeba na příštích ligových a pohárových výjezdech. Forza Slovan!UNISONO, supras.unisono@seznam.cz
Sthnut z Supras Core