Ultra manifest

V tomto čísle fanzinu Unisono přinášíme překlad slavného (a dnes takřka prorockého) ultra manifestu od římských ultras. V tištěném fanzinu je opatřen ještě komentářem.

Vize budoucnosti:
Je čas, aby všichni fotbaloví fanoušci pochopili, co s naším sportem dělají UEFA, FIFA a televizní společnosti za mocné podpory národních svazů. Snahy špičkových velkoklubů směřují ke zřízení evropské ligy, která bude jen pro ně, tedy pro nejmovitější kluby jednotlivých zemí. To by těmto klubům díky zpeněžení televizních práv zajistilo enormní zisky, zároveň by se vyprodaly stadiony, ale menší kluby, které nemají takovou sledovanost a zaplněné stadiony, by byly vyšachovány a v delším horizontu by zkrachovaly. Jde přitom o rozpor mezi televizními diváky (většinou) a návštěvníky stadionů (menšinou). Počet televizních diváků by jistě vzrostl, zatímco fotbal pro diváky na stadionu ve své původní podobě postupně zanikne.
Za pár let bude i trávník stadionů pokryt reklamami a choreografie budou zakázané, protože odvádí pozornost diváků u obrazovky od reklamních ploch. V sektorech budou stát stovky pořadatelů, fanoušci budou v celém prostoru stadionu sledováni kamerami, aby se zabránilo tomu, že se na stadion dostanou velké vlajky, transparenty nebo pyrotechnika. V tom jim budou pomáhat masmédia, která budou věnovat palcové titulky těm nejstupidnějším věcem, které se odehrají mezi fanoušky. A za pár let budou dresy našich hráčů vypadat jako vozy Formule 1, každé místečko pokryto reklamami.
V hlavách funkcionářů už tato budoucnost nabírá obrysy: přejí si poklidné fanoušky, kteří produkují pokojnou atmosféru (ale jen tolik, kolik je potřeba jako pozadí pro televizní přenosy), kteří poslušně aplaudují, když se to vyžaduje, a jinak spořádaně sedí na svém místě.
Jeden z předpisů UEFA říká, že fanoušci musí sedět. Pro ultras už nebude místo. Nechtějí žádné fanoušky, kteří se aktivně zapojují do utkání, chtějí stejný druh diváků, na jaké narazíte v kině nebo v divadle. Tito lidé nerozumí, že fotbal je náš život, že žijeme pro svůj klub, jehož symboly máme vytetovány na těle, že nosíme vlastní šály a oblečení, které reprezentují naše město.
Všechny kotle tohoto světa by v tomto případě měly držet při sobě a vytvořit mocnou protiváhu vůči této fotbalové mašinérii.
Začít můžete tím, že se podepíšete pod následující manifest.

Opravdoví fanoušci chtějí fotbal s těmito pravidly:
1. Přestupy hráčů jen před sezonou, ne v jejím průběhu.
2. Svobodu pro hráče projevit radost po vstřelení branky (je přece možné tuto dobu nastavit).
3. Všechny zápasy musí být hrané ve stejný den a hodinu.
4. Omezení počtu cizinců v týmu za účelem podpory rozvoje domácích talentů.
5. Roční zastavení činnosti pro hráče, kteří nesplnili svou smlouvu, protože jim jiný klub nabídl více peněz.
6. Omezení pro klubové funkcionáře působit zároveň v jiném klubu, a tím znemožnit existenci "farem" fotbalových klubů.
7. Obnovení Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ) s jistotou účasti pro mistra dané země, namísto Ligy mistrů, jíž může vyhrát i celek ze čtvrtého místa některých lig.
8. Na dresech čísla 1 až 11.
9. Zákaz pro kluby nebo svazy distribuovat vstupenky na venkovní zápasy exkluzivně pouze přes jednu cestovní kancelář.
10. V každé sezoně zachovat tradiční barvu klubových dresů; nebo nechat zavedené barvy alespoň pro venkovní zápasy.
11. Klubové dresy bez jmen hráčů.
12. Nenechat kluby vstupovat na burzu.
13. Regulovat cenu vstupenek do sektoru hostů, jinak budeme "inkognito" chodit do jiných sektorů.

Ultras by měli:
1. Odmítat jakýkoliv nadbytečný kontakt s vedením klubu a jeho pomoc.
2. Odmítat jakoukoliv pomoc policie.
3. Zakládat v kotli co nejvíce ultra skupin.
4. Jezdit na výjezdy ve vlastní režii.
5. Spolupracovat s Ultras ostatních klubů, aby "televizní fotbalová show" byla co nejméně atraktivní.
6. Nenechat se potlačovat úřady a jezdit ven, i kdyby jim to bylo zakazováno.


S.CORE, supras@seznam.cz
Sthnut z Supras Core