Slovan - Slavia 1:1 (2016/17)

18. 3. 2017
21. kolo
U NisyFotbal:
Přijel k nám milionářský tým s asi nejlepší aktuální formou, který na jaře ještě neztratil ani bod (při skóre 17:2). Od Nisy si ale překvapivě všechny body neodvezli. Jakto? Trochu smůly, skvělý Dúbravka, bojovný výkon ostatních našich fotbalistů a možná trochu i plzeňský rozhodčí Ardeleánu. Na víc než na bod jsme tentokrát fakt neměli.

Sestavy:
Slovan:
Dúbravka - Karafiát, Kúdela, Latka (16. Breite), Kerbr - Graiciar (68. Voltr), Obročník (65. Bosančič), Ševčík, Ekpai - Baroš, Potočný
Slavia:
Pavlenka - Bořil, Lüftner, Deli, Flo (56. Tecl) - Sýkora, Hušbauer (90. Ščuk), Barák (68. Mešanovič), Ngadeu, Zmrhal - Milan Škoda

Diváci:
Ohlášena mírně nadhodnocená návštěva 8880 diváků.
V domácím kotli cca 180 lidí. Vlajky jako obvykle.
Slávisti kromě samotného sektoru hostů skoro vyprodali i celou Západní tribunu, takže jich tam bylo dohromady okolo dvou tisíc (kapacita je cca 2100 míst). Další desítky až stovky jich bylo i na dalších tribunách. Vlajka Tribuna Sever a další tak visely na Tribuně Západ a Chaotix se tentokrát nepřesunuli na Tribunu Jih ani na Tribunu Východ, ale vrátili se na svou původní Tribunu Sever (jen místo sektoru CH zvolili sektor C).

Ultra aktivity:
Optická prezentace:
Domácí:
Žlutě lemovaná plachta se znakem Slavie v modrém klínu mezi zelenobílými zvířaty, pod hořícími pochodněmi a červenobílou září kolem vycházejícího slunce. Hlavní motto v angličtině by šlo volně přeložit třeba jako "Slavia zdarma". Takhle dohromady by to skoro mohl být návrh pro vizuál marketingové kampaně Slavie pro příští sezónu (třeba se sloganem "Spolu jsme levnější") nebo třeba nová vlajka městské části Praha 10 (jen ta zvířata by asi potřebovala nějakou kapsu). Vyznění celé akce ovšem poněkud posunul nápis, který někdo roztáhl mezi těmito dvěma motivy a který vyjadřoval podporu všem slávistům, kteří se nechtějí učit čínsky. Nutno dodat, že v tu chvíli byla v kotli jedna z vlajek (konkrétně D.B.S.) zakrytá, což asi nebylo úplně náhodou, takže (nejen) s touto ultraprodukcí prosíme onu skupinu nespojovat.Na začátku druhého poločasu jsme ještě veřejně zatlačili na klub, aby pořád neváhal a konečně zrušil diskuzní forum na oficiálních internetových stránkách:Hosté:
Asi v 17. minutě jednoduchá červenobílá kartoniáda s plachtou se znakem Slavie. Využili zaplněné tribuny, ale jinak to nebylo nic složitého ani nápaditého. Po gólu a před koncem se v menší míře objevilo i nějaké pyro.

Support:
Domácí:
Místo aby přítomnost spousty hostujících fanoušků lidi v našem kotli pořádně nahecovala, zafungovalo to na většinu bohužel spíš opačně. Těch lepších momentů, kdy se podařilo probouzet i ostatní tribuny, nebylo moc. Celkově spíš zklamání a asi už i důvod k zamyšlení, co je za současnou stagnací.
Hosté:
Samozřejmě dokázali být hlasití a samozřejmě jsme jim reálně nemohli moc konkurovat, na druhou stranu asi sami budou vědět, nakolik zůstal jejich početní potenciál nevyužitý. Od nás to vypadalo, že některé zahraniční tábory u nás dokázaly i přes nižší počet zabouřit víc.

Komentář:
Naše úvodní choreo mělo velký ohlas (delegátem počínaje a sociálními sítěmi konče) a názory na něj se různily podle toho, jaký kdo má či nemá smysl pro humor nebo co v něm chtěl vidět. Některým lidem, ať už z řad široké veřejnosti či z našeho kotle, vadila přílišná podobnost s vlajkou Tibetu a celá ta souvislost s tématem, které je častým předmětem politických debat. Jedním z těch, kdo se k tomu rádi a často vyjadřují, je třeba i novopečený slávista Miloš Zeman, z něhož asi udělal sešívaného fanatika při nějakém společném výletu do Číny jeho starý známý Jarda Tvrdík.
Ano, nějak se nám s těmi motivy inspirovanými politikou na jaře roztrhl pytel, ale stejně jako když jsme pro námět chorea při zápase proti Zlínu použili volební slogan nového amerického prezidenta, který je často označován za rasistického populistu, neznamenalo to, že zaujímáme nějaký (ať už pozitivní nebo negativní) postoj k jeho zvolení, tak ani touto akcí proti Slavii jsme nevyjadřovali podporu ani nepodporu nějakému Dalajlámovi nebo komukoliv jinému. Prostě šlo opět jen o využití známého motivu převedeného do fotbalových souvislostí - zkrátka "umělecká nadsázka". Stejně jako když použijeme známý slogan z nějaké reklamní kampaně, neznamená to, že chceme dělat reklamu tomu produktu... Nicméně respektujeme, že se na to třeba může někdo dívat jinak. Některým vtipům z edice "Na stojáka" se, stejně jako akcím v našem sektoru na stání, taky někdo zasměje a jiného pohorší...
Ale nešlo nám jen o tu srandu, mezi řádky lze vyčíst třeba i náznak kritiky toho, jak nekriticky přijímá široká slávistická fanouškovská obec převzetí jejich klubu zahraničním investorem, ještě k tomu takovým, že s ním má problém třeba i syn největší slávistické klubové legendy, která za dob režimu, s nímž má ten současný čínský stále ještě leccos společného, nezažíval, stejně jako celá Slavia, zrovna nejlepší období, na což ještě nedávno poukazovali červenobílí i ve svých choreích. Budiž slávistům po těch několika letech bídy trochu té euforie přáno, ale třeba přejímat marketingový slogan klubu evidentně šitý na míru novému čínskému majiteli a používat ho jako motiv choreí nebo fanouškovských triček na derby, to už se nám, aspoň při pohledu zvenčí, může zdát takové všelijaké.

Proč zrušit diskuzní forum na webu Slovanu? Proč ne. Dává zbytečný prostor různým anonymům, samozvaným "trenérům" a "manažerům" i jiným kreaturám, které, zvlášť když se nedaří, jen hystericky prudí a virtuálně kopou kolem sebe. Novináři se toho pak ještě chytají a vydávají to pak za nějaký reprezentativní názor fanoušků Slovanu. Těch pár rozumných lidí, co tam píše, si může o Slovanu pokecat i jinde, nejlíp přímo U Nisy nebo na výjezdech a aspoň se při tom nebudou muset nervovat s někým, kdo na Slovan třeba ani nechodí. P.S.: My jsme veřejnou diskuzi na webu kotle zrušili už dávno... :-)
Za zmínku ještě stojí změna přístupu vedení Slovanu k hostujícím fanouškům. Tentokrát žádné nesmyslné klacky házené pod nohy, žádná přehnaná buzerace a dokonce povolené celotribunové choreo, které si slávisti mohli začít připravovat ještě před otevřením bran stadionu, stejně jako my. Konečně se nemusíme stydět za to, jak se u nás s hosty zachází. Když nedokážou stadion zaplnit fanoušci Slovanu, tak holt zbývá dost místa pro fanoušky soupeře. A s nimi je i ten pocit ze zápasu lepší než bez nich. Málokoho dokážou nadchnout zápasy, na kterých je sotva dva tisíce lidí a sotva dvě stovky fandících... Že si pak třeba výše zmiňovaní diskutéři stěžují, že hosté mají U Nisy skoro domácí atmosféru? Měli by začít sami u sebe a zamyslet se nad tím, jak k té atmosféře přispívají oni.

Více se dočtete v jednom z příštích vydání magazínu Unisono.
Fotky ze zápasu si můžete prohlédnout ZDE.

S.CORE, supras@seznam.cz
Sthnut z Supras Core